Prema odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda, 2. aprila obilježava se Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Znak svjesnosti autizma – puzzle označavaju želju za povezivanje djelića i konačnim shvatanjem autizma.

Autizam je biološki razvojni poremećaj karakteriziran poteškoćama u sociološkim interakcijama i komunikaciji. Simptomi se počinju javljati u ranom djetinjstvu. Dok su osobe sa autizmom uskraćene u aspektu socijalnih mogućnosti, u ostalim su potpuno kao i mi, čak nekada i mnogo nadareniji.

Svom prijatelju sa autizmom bitno je naglasiti kada ste sarkastični ili se šalite baš zbog tih poteškoća u komunikaciji. Kada vidite da ih neko ismijava, branite ih, jer mnoge osobe sa autizmom ne mogu prepoznati dvosmislene „komplimente“ . Ako idete u neki kafić obratite pažnju da taj prostor nije prenatrpan, bučan ili prepun jarkih blještećih natpisa i svjetla jer takve stvari mogu uzrujati i disorjentisati osobe na spektru.

Učenici sekcije Manuelna masaža pripremili su prigodan pano koji je izložen u holu škole.

autizam